Zamiast wydać interpretację, fiskus żąda odpowiedzi od podatnika
Mimo licznych wyroków sądów administracyjnych, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wciąż wymaga jednoznacznej informacji, czy wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową. A przecież tego właśnie dotyczy wniosek kierowany do organu podatkowego.
Definicja działalności badawczo-rozwojowej jest istotna z perspektywy wielu preferencji podatkowych, jak np. ulga na działalność B+R, opodatkowanie w ramach IP BOX, czy skorzystanie w PIT z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Nie dziwi zatem, że podatnicy dążą do potwierdzenia w ramach interpretacji podatkowych, czy prowadzona przez nich działalność spełnia przesłanki do uznania za działalność badawczo – rozwojową, a tym samym czy pozwala na skorzystanie z danej preferencji podatkowej.
Twórcza, w celu zwiększenia wiedzy
Przepisy obu ustaw o podatkach dochodowych (i ustawy o PIT, i ustawy o CIT) definiują działalność badawczo-rozwojową jako działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
By odpowiedzieć, czy działania podejmowane przez podatnika wpisują się w definicję działalności badawczo-rozwojowej przesądzające jest ustalenie, czy prowadzi on badania naukowe (badania podstawowe lub aplikacyjne) lub prace rozwojowe.
Ustawodawca w obu ustawach o podatkach dochodowych zdecydował się na odesłanie co rozumie pod pojęciem badań naukowych i prac rozwojowych do definicji wynikających z ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Dotychczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta